Föreläsning: Pehr Hilleström- det svenska 1700-talets skildrare

2017-11-23

Få konstnärer har präglat eftervärldens syn på det svenska 1700-talet, så som Pehr Hilleström (1732-1816) har gjort. Han arbetade som tapetvävare på Kungliga slottet och började måla i olja först i 40-årsåldern. Med sina kontakter i dåtidens Stockholms olika sociala grupper kom han att avbilda såväl enkla vardagssysslor som storslagna hovfester. Målningarna är fulla av intressanta detaljer, som ger en inblick i hur livet var för de olika samhällsklasserna i hans egen samtid.

Föreläsare är Marie Andersson, konstvetare, konstpedagog och skribent.

Multeum 2017-11-23

Tid

Torsdagen den 23 november kl 18.30

Plats

Multeum

Anmälan

Ingen föranmälan krävs. Biljetter kan hämtas/köpas i informationsdisken på Multeum fr.o.m. torsdagen den 9 november. Antalet platser är begränsat till 100, varför det kan vara klokt att hämta sin biljett tidigt. För våra medlemmar och ungdomar under 19 år tas inte ut någon entré-avgift, medan alltid välkomna gäster får betala 50 kr.