Besök på Millesgården

2017-04-06

Millesgården på Lidingö visar under våren två intressanta utställningar. Den ena handlar om den danska konstnären Gerda Wegener (1885-1940) och hennes eleganta och djärva målningar av kvinnor. Inte helt oväntat har hennes innehållsrika liv ganska nyligen skildrats i filmen ”The Danish girl” med Alicia Wikander i huvudrollen.

Den andra utställningen behandlar stilikonen Marianne Bernadotte, hennes klädstil och knytningen till de stora franska modehusen under 1970- och 1980-talet.

GERDA WEGENER & The Danish Girl

I utställningen, som är producerad av Konstmuseet Arken, Danmark, visas Gerda Wegeners (1885 – 1940) målningar föreställande eleganta och sensuella kvinnor, men som kvinnlig konstnär skildrar hon kvinnors skönhet med lika delar inlevelse, förståelse och fascination.

Hon gifte sig med landskapsmålaren Einar Wegener, som idag gjort sig känd som transkvinnan Lilli Elbe. Lilli blev Gerda Wegeners modell och konsten deras frirum. Utställningen öppnar för funderingar runt konstnärligt utövande som bryter med de traditionella könsrelationerna mellan målaren, musan och modellen.

MARIANNE BERNADOTTE – EN STILIKON

Marianne Bernadotte (f. 1924), skådespelare och filantrop, samt änka efter formgivaren Sigvard Bernadotte, har genom åren kommit att bära många plagg från några av de största franska modehusen, t ex Chanel, Balmain och Dior.

Med utgångspunkt från några av Marianne Bernadottes modeplagg från främst 1970- och 1980-talet berättar utställningen om dessa franska modehus och deras sömnad.

Program

Kl 10.45 – Avfärd med buss från Västerviken

Kl 12.30 – Lunch på Foresta hotell – buffélunch som består av två olika varmrätter, varm soppa och nybakat bröd samt stor salladsbuffé och ostbricka, kaffe/te och kaka.

Kl 14.00 – Guidad visning av Gerda Wegeners utställning

Kl 15.00 – Tid förr egen rundvandring på Millesgården – den fantastiska skulpturparken, den välsorterade butiken och utställningen i konstnärshemmet.

Kl 16.30 – Bussen går hemåt till Strängnäs

Kostnad

Priset är inkl. bussresa, entréavgift, guidning och lunch är 485 kr. Betalning ska senast den 24 mars vara insatt på föreningens plusgirokonto 408 86 27-7. Ange vid betalning Millesgården och deltagares namn.

Kontaktperson

Rigmor Thorstensson
rigmor.thorstensson@gmail.com
073-687 60 61

 

Bildens källa